Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 20:16 Bu haber 1621 kez okundu
 
Toplu Taşımalarda HES Kodu Zorunlu
Eskil Esnaf Sanatkarlar Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Abdul Kadir Karakaya, artık toplu taşıma araçlarında HES kodu zorunlu hale getirildiğini ifade etti.
ESKİL Haberi
Toplu Taşımalarda HES Kodu Zorunlu

Eskil Esnaf Sanatkarlar Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Abdul Kadir Karakaya, artık toplu taşıma araçlarında HES kodu zorunlu hale getirildiğini ifade etti.

Karakaya açıklamasında," Artık şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımada HES kodu zorunlu hale getilrmiştir. Vatandaşlarımızın ve araç sürücülerinin bu uymaları gerekmektedir" dedi.

Peki HES kodu nasıl alınır?

HES Kodu Nasıl ve Nereden Alınır?
HES kodu e-devlet üzerinden, kısa mesaj üzerinden ya da akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden alınabilmektedir. HES kodu almak ücretsizdir. HES kodunuz olmadan uçak, tren ve otobüs bileti satın alamazsınız, kamu binalarına giremezsiniz.

Android için İndir

Apple iOS için İndir

SMS ile HES Kodu Alma
Telefonunuzun mesaj kısmına HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik/Yabancı Kimlik numaranızı, kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesini ve HES kodunu kullanmak istediğiniz süreyi (en fazla 45 gün) aralarında birer boşluk bırakarak yazıp 2023’e göndererek size özel HES kodunuzu alabilirsiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:

42857485859 G274 45 2023

Sınırsız Süreli HES Kodu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Sınırsız süreli HES kodu yalnızca uygulama üzerinden alınabilmektedir.

Başkasının Adına HES Kodu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Yukarıdaki mesaj örneğinde olduğu gibi kimlik bilgilerine sahip olduğunuz kişilerin adına, kendi mobil hattınızdan HES kodu alabilirsiniz.

En Fazla Kaç Günlük HES Kodu alabilirim?
En fazla 45 gün geçerli bir HES kodu alabilirsiniz. 45 gün geçtikten sonra yeniden HES kodu almanız gereklidir. HES kodunuzun, yolculuk tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerliliği olmak zorundadır.

Bir Kere Kullandığım HES Kodunu Yeniden Kullanabilir miyim?
Aldığınız HES kodunu kaç günlük aldıysanız o süre içerisinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz HES kodunun süresinin dolması durumunda yeniden HES kodu almanız gerekir.

HES Kodumu Unuttum Ne Yapmam Lazım?
HES kodunuzu kaybettiyseniz ve hatırlamıyorsanız yeni bir HES kodu alarak bilet alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tek Bir HES Kodu Birlikte Yolculuk Yapacak Bütün Bir Aile için Yeterli mi?
Hayır yeterli değil. HES kodu kişiye özel olup herkes için ayrı ayrı alınması gereklidir. 0-2 yaş arası çocuklar için HES kodu almak zorunlu değildir.

Kendi Arabamla Şehir Dışına Çıkacağım. HES Kodu Almam Gerekiyor mu?
HES kodu kullanımı yalnızca toplu ulaşım araçları için zorunludur. Kendi aracınızla yapacağınız seyahatlerde HES kodu almanıza gerek yoktur.

Yurtdışına Gideceğim. HES Kodu Almalı mıyım?
Yurtdışına çıkacak kişilerin eğer hava limanı için şehir değiştirme durumları yoksa HES kodu almalarına gerek yoktur. HES kodu yalnızca Türkiye içerisinde yapılan seyahatler için gereklidir.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Toplu, Taşımalarda, HES, Kodu, Zorunlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.