Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 21:16 Bu haber 2711 kez okundu
 
Tarihi Su Kuyusu Onarılıyor
Eskil ilçesi köşk yaylasında bulunan yıllar önce vatandaşların su aldığı kuyu Eskil Belediyesi tarafından onarılıyor.
ESKİL Haberi
Tarihi Su Kuyusu Onarılıyor

Şebeke sularının olmadığı 1900'lü yıllarda yayla halkı tarafından su almak için kullanılan ve aylanlı kuyu olarak adlandırılan su kuyusu yıkılmaya yüz tutmuştu. Bu tarihi sayılabilecek yapıtın gelecek nesillere aktarmak isteyen Eskil Belediyesi ve Hürriyet mahallesi muhtarlığı su kuyusunu aslına orjinal şekilde onarmaya başladı. Eskil'in en ballı kuyusu olarak bilinen bu kuyu dönemin Belediye Başkanı Şerafettin Meral tarafından, su çekmede kullanılan eşek madalya ile ödüllendirilmiş, yayla halkı şebeke suyuna kavuşmuştu. Günümüzde ise bu kuyu Belediye Başkanı Necati Belgemen tarafından onarılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Necati Belgemen, "Bir zamanlar hemen hemen her yaylada su almak için kullanılan aylanlı kuyular yok olmaya yüz tutmuştu. Kuyuların gelecek nesillere aktarılması için bir çalışma başlattık. Bu kuyuları aslına uygun şekilde onaracağız dedi."

Hürriyet Mahallesi muhtarı Yahya Mutlu yaylamızdaki kuyumuz Eskil Belediyesi tarafından onarılmaktadır başkanımıza teşekkür ederiz dedi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Nuri MUTLU
Etiketler: Tarihi, Su, Kuyusu, Onarılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.