Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 10:20 Bu haber 1488 kez okundu
 
Mısır Hasatı Başladı Rekolte Düşük
Mısır Hasatı Başladı Rekolte Düşük
ESKİL Haberi
Mısır Hasatı Başladı Rekolte Düşük

Mısırda hasat başladı.

Eskil bölgesinin önemli ürünleri arasına giren mısırda hasat sezonu başladı. Geçtiğimiz yılla göre hem ekimde hemde rekoltede kayıp yaşanan mısırın fiyatı 1570-1600 tl arasında değişiyor.

Eskil bölgesinde hasatı başlayan mısır yaklaşık 115 bin dekar alana ekilmiş durumda. Geçtiğimiz yıl 135 bin dekar alanın ekildiği ilçemizde mısır ekiminde düşüş ortaya çıktı. Rekoltede ise geçtiğimiz yıllara nazaran 20 gibi bir kayıp gözlemleniyor.

 

Rekolte kaybı neden yaşanıyor?

Geçtiğimiz yıllara göre rekolte kaybının yaşanmasında ki baş neden pançosuz tohum kullanımı olarak gösteriliyor. Arılara zarar verdiği için üreticilere pançosuz tohum kullanılma zorunluğu getirildi. Bu tohum nedeniyle mısırlara gelen beyaz sinek rekolte düşüşüne etki ediyor. Bunun yanında havaların çok sıcak gitmesi de en önemli nedenlerden birisi olarak gösteriliyor.

 

İlaçlar Hayvanlara Etki Ediyor.

Eskil Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada,” Mısırlarda kullanılan bazı ilaçların kalıcı etkisi olduğunu ve bu ilaçların hayvanlar üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı gözlemlenmiştir. Mısırlara ilaç kullanılırken dikkat edilmeli” denildi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Mısır, Hasatı, Başladı, Rekolte, Düşük,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.