Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 09:25 Bu haber 1694 kez okundu
 
Kanola Hasatı Başladı
Eskil bölgesinde yeraltı sularının hızla çekilmesiyle birlikte tarımda ki sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı.
ESKİL Haberi
Kanola Hasatı Başladı

Özellikle suya daha az ihtiyaç duyan ürünlerin ekiminin teşviki için daha önceden bir çalışma yapılmıştı. Eskil ilçemizde havza bazlı ürün desteğine dahil olan ve suyu az tüketen kanola bitkisi için daha önceden bilgilendirme toplantısı Eskil Ziraat Odasında gerçekleştirilmişti. Bu yıl Eskil’de ekimi yapılan Kanola ürününün haşatına başlandı. Hasatla ilgili açıklama yapan Eskil ziraat Odası başkanı İbrahim  Kırlı,” Kanola oldukça az suyla yetişen bir bitki. Bu yıl  ilçemizde 800 dekar alanda bir çalışma yapıldı. Dekar başına 250-400 kilogram arası bir ürün elde ediliyor. Ürünün fiyatı ise yağ değerine göre kilogramı 2,40 ile 2,80 tl arasında değişiyor. Bu yılki verim beklediğimiz gibi çıktı” dedi.

Daha önce toplantıda konuşan Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, ’’Bakanlığımızca ton başına 500 TL destek ödemesi yapılacak kanola bitkisi az su tükettiği için tarımsal sulama sıkıntısı çeken Eskil ilçemizde inşallah çiftçilerimiz için hem gelir kaynağı olacak hem de tarımsal sulamaya katkı sağlayacaktır.’’ Demişti.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Kanola, Hasatı, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.