Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 13:15 Bu haber 1340 kez okundu
 
Eskilli Süt Üreticisi Dertli
Ulusal Süt Konseyi Verilerine Gören Eskilli Üretici 4 kuruş zararda
TARIM Haberi
Eskilli Süt Üreticisi Dertli

Geçiminin tarım ve hayvancılıkla yapan ilçemizde süt üreticileri süt fiyatlarından şikayetçi. Bir litre suyun bile sütten daha pahalı olduğunu ifade eden süt üreticileri, “ sesimizi Kim duyacak” diye tepkilerini dile getirdiler.

Ulusal Süt Konseyinin açıkladığı veriye göre İç Anadolu’da süt üreticisi 4 kuruş zarar ediyor.

Yaklaşık 100 bin büyükbaş ve 200 bin küçükbaş hayvanın olduğu ilçemizde süt üreticileri, son günlerde süt fiyatlarının sabit kalmasından dolayı tabiri yerindeyse isyanlarda.

Eskil bölgesinde hayvan üreticiliği yapan Enver Tüzün yaptığı açıklamada,” Ulusal Süt konseyi bir süt maliyet çizelgesi hazırlamış. Yani bir litre sütün  üreticiye ne kadara mal olduğunu hesaplamış. Muhtemelen masa başında kafalarına göre yapılmış bir çalışma değildir. Kesinlikle yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Buna göre 1 litre süt üreticimize 2.34 liraya mal olmaktadır. Bu miktar İç Anadolu çiftçisi yani bizim için geçerli bir rakam. Peki şu anda sütün güncel fiyatı ne kadar? Şu anda sütün güncel fiyatı 2,30 kuruş. İşin ilginç yanı 2,30 kuruşa fabrikalara verilen süt, yarım sağlı olarak 6,50 kuruşa kadar raflarda yerini alıyor. Geçtiğimiz yıl 36 zam yapılmış ve 1,70 tl’den 2,30 olmuştu. Bu yılda o kadar zam yapılırsa fiyatı 3,13 tl olur” dedi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Eskilli, Süt, Üreticisi, Dertli,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.