Haber Detayı
29 Eylül 2019 - Pazar 15:04 Bu haber 27137 kez okundu
 
Eskilli Gençlerden Büyük Başarı
Türkiye’nin en önemli festivallerinden olan, Teknofest’te Eskilli iki gencin olduğu Yıldız Teknik Üniversiteli öğrencilerin takımı olan Aesk (Alternatif Enerjili Sistemler Kulubü) takımı, Tübitak Efficiency Challenge yarışlarında birinci oldu.
GENEL Haberi
Eskilli Gençlerden Büyük Başarı

Eskilli  gençlerden Kapıtaş yaylası Mehmet Ali Çeçen ve Koçlar yaylalı Emre Muvcuk’un ekibi olan, Aesk (Alternatif Enerjili Sistemler Kulubü) takımı, Tübitak efficiency challenge yarışlarında birinci olarak ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar Yarışmaya  3 araçla katılan ekibin, birinci araçları 100 yerli tam elektrikli aracımız Lyra. Elektromobil kategorisinde, 715 Wh ile Tübitak  yarışları tarihinin en az enerji tüketen aracı olarak Verimlilik Rekor Ödülünü ve Performans İkincilik Ödülünü kazandı. İkinci araçları ise, Hidromobil kategorisinde yarışan Hydra, performans birincilik ödülü ve Teknik Tasarım ödülünü kazandı. Her iki araçta Motor, Motor Sürücü, Batarya Yönetim Sistemi, Yerleşik Şarj Birimi, Araç Kontrol Sistemi ve hidromobil aracında kullanılan Enerji Yönetim Sistemi  birimlerinin tamamının AESK ekibi üyeleri tarafından yerli olarak üretilmesi sebebiyle Birinci yerli teşvik ödülüne layık görüldü.  İki kategoridede ödül alan ekibin üçüncü aracı elektra yoldaki engelleri kameralar ve lazer sensorlar tarafından kendi içerisindeki bilgisayarda işleyerek kendi rotasını oluşturup insansız ve dışarıdan müdahale edilmeksizin parkuru tamamladığı için Robotaksi Otonom Birincisi olmuştur. Dereceye giren takıma ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Eskilli, Gençlerden, Büyük, Başarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.