Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 08:20 Bu haber 1929 kez okundu
 
Eskil’de Soğuk Ne Kadar Etkiledi ?
Eskil ve bölgesinde özellikle önceki gece yaşanan soğuk hava özellikle "baharlık" olarak ifade edilen pancar, mısır ve yağlık ayçiçeği ekicisini tedirgin etti.
ESKİL Haberi
Eskil’de Soğuk Ne  Kadar Etkiledi ?

Pancar üreticisine önemli pas hastalığı uyarısı, "Tarlanızı mutlaka kontrol edin"

Pancar üreticisine önemli pas hastalığı uyarısı, "Tarlanızı mutlaka kontrol edin"
Eskil Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Vedat Belgemen, ülke genelinde pancarlarda kahverengi pas (mantar) hastalığının görüldüğünü belirterek, çiftçiye "Mutlaka ürününüzü kontrol edin" uyarısında bulundu. Önceki gün Eskil genelinde tarlalarda kontrolde bulunan Belgemen, "Ne yazık ki gittiğim bütün tarlalarda kahverengi pas hastalığını gördüm. Bu hastalığın belirtisi, yaprakların alt ve üst yüzeyinde 1 mm büyüklüğünde altın sarısı ile pas renginden kahverengiye değişen renklerdeki küçük pas püstülleri görülür. Çok yoğun püstül oluşumu sonucunda yapraklar solar, kurur ve ölür. Bölgemizde ise kökte oluşan pas hastalığı ike birlikte ürünün yaprağın hemen altında gövde kısmında kopma oluyor. Bu hastalığın oluşmasında muhtemelen sıcaklıkların ani olarak yükselip, düşmesi neden oldu. Tarlasında sıkıntı olan çiftçi hemen ilaçlamaya başlamalı mantar ilacı ve bakır uygulamasını ardı ardına yaptıktan sonra ara çapası çekilmeli ve bu süreçte ürüne azot içerikli gübre ve bitki besleme gruplarından asla atılmamalı. Eğer geç kalınırsa tarladaki ürün tamamen ziyan olabilir." şeklinde konuştu. 

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: Eskil’de, Soğuk, Ne, , Kadar, Etkiledi, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.