Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 09:20 Bu haber 24738 kez okundu
 
BİLİNÇSİZ SULAMA GÖLLERİ KURUTTU
İç Anadolu bölgesinde bilinçsiz sulama birçok gölü ve yer altı kaynaklarını kuruttu, bölgenin birçok yerinde derin obruklar oluşmaya başladı.
GÜNDEM Haberi
BİLİNÇSİZ SULAMA GÖLLERİ KURUTTU

 İç Anadolu bölgesinde bilinçsiz sulama birçok gölü ve yer altı kaynaklarını kuruttu, bölgenin birçok yerinde derin obruklar oluşmaya başladı. Tarım arazilerinde geçmiş yılarda yapılan bilinçsiz sulama ne yazık ki güzelim ülkemizde barajları, gölerin ve akarsuların kurumasına neden oldu. Her gecen gün kuruyan göllerimizin, barajlarımızın önüne geçmek için Türkiye Büyük Millet Meclisinde çıkarılan kanun tasarısının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı bilinçsiz sulamanın önüne geçti. Yeraltı su kaynaklarının kurumasıyla birlikte özellikle Konya ovasında ve Eskil ilçesi yakınlarında dev obrukların sayısı her gecen gün artmaya başladı. Bakanlık tarafından yapılan araştırmalar sonrası ise dev obrukların oluş nedeninin yer altı sularının çekilmesiyle birlikte ortaya çıktığı vurgulandı. Neden kurudular? Zamanında tarım arazilerinde yapılan bilinçsiz sulama hem verim kalitesini düşürdü hem de göllerimiz, barajlarımız ve sulama kanallarımızın kökünü kuruttu. Tarım çiftçisi hatasını anladı. Geçmiş yılarda yapılan bilinçsiz sulamanın hata olduğunu anlayan çiftçilerimiz şimdi modern sulamayla daha kaliteli ürünler elde etmeye başladılar. Artık çiftçimiz salma suyla değil damlama suyla ürününe değer katıyor.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Hilmi YOL
Etiketler: BİLİNÇSİZ, SULAMA, GÖLLERİ, KURUTTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.