Haber Detayı
12 Temmuz 2020 - Pazar 13:49 Bu haber 1711 kez okundu
 
Arpadan Sonra Buğday Hasatı Başladı
Nüfusunun çoğunluğu tarımla uğraşan ilçemizde, Arpa haşatının bitmesiyle birlikte birlikte çiftçileri hububat hasat telaşı buğdayla devam ediyor.
ESKİL Haberi
Arpadan Sonra Buğday Hasatı Başladı

İlçemizin kıraç bölgesi olarak tabir edilen bölgede buğday hasatı yapılmaya başlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Eskil Ziraat Odası başkanlığı, “ 2020 Hasat sezonu ilçemiz çiftçilerine hayırlı ve bereketli olsun. İlçemiz genelinde arpa hasatı tamamlandı. Arpa haşatının tamamlanmasının ardından, buğday haşatımız başladı. Kıraç bölge diye tabir ettiğimiz bölgede buğdaylarımız hasat ediliyor. Şu anda ortalama ilçe genelinde yaklaşık, 200 bin dekar alan buğday ekimi yapılmış durumda. İlk hasat verilerine göre yaklaşık bir dekar yerden 400 ve 800 kilo arasında  çıkmaktadır. Rekolte olarak iyi durumda. Fiyat aralığı ise 1750 ile 1850 arasında değişmektedir. Aslında bu fiyat çıktıları hesaplarsak yetersiz durumda.Kovid dönemi, doların yükselişi gibi çeşitli nedenler, elektrik, gübre ve ilaçlama ciddi maliyet getirmiştir. Buda çiftçilerimizi olumsuz etkilemektedir. Biz daima çiftçimizin yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. En kutsal kazanç alın teridir” denildi.

Kaynak: (ESKİL GAZETESİ) - ESKİL GAZETESİ Editör: Nuri MUTLU
Etiketler: Arpadan, Sonra, Buğday, Hasatı, Başladı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.